Zastosowanie wycinarek laserowych w przemyśle

 

Obróbka materiałów przez wycinanie jest prawdopodobnie najpopularniejsza w gałęziach metalurgicznych. W przemyśle tym wykorzystywane są maszyny CNC. Urządzenia te pozwalają na cięcie cienkich płat stali, miedzi, stali nierdzewnej, a także różnego rodzaju metali nieżelaznych. Pozwalają na dużą precyzję cięcia. Gdzie jeszcze tego typu urządzenia są wykorzystywane?

Branże korzystające z wycinarek laserowych

wycinarka laserowaMimo że zostało wcześniej powiedziane, iż urządzenie tnące laserem znajduje swoje zastosowanie w branży metalurgicznej, jest wykorzystywane również w innych gałęziach przemysłu. Wycinarka laserowa powszechnie wykorzystywana jest także w czynnościach związanych z szeroko pojętą obróbką drewna. Dzięki zastosowaniu tego typu urządzenia z łatwością można w nim rzeźbić, grawerować oraz modelować. Poza obróbką drewna, wycinarki używane są również do produkcji biżuterii oraz metalowych elementów dekoracyjnych ze względu na swoją precyzję i dokładność działania. Ciekawą możliwością jest wykorzystanie urządzenia laserowego do grawerowania, co z pewnością może okazać się dużą zaletą zwłaszcza w przypadku używania jej w branżach związanych z tworzeniem biżuterii. Wycinarki stosowane są także w gałęziach przemysłu zajmujących się odzieżą. Ich precyzja działania pozwala na wykonywanie zdobień lub wycięć w ubraniach. Używana jest również do produkcji różnego rodzaju materiałów tekstylnych takich jak obrusy czy serwetki.

Jak widać, wycinarki laserowe są urządzeniami wysoce praktycznymi ze względu na szerokie możliwości wykorzystania. Ich działanie jest bardzo precyzyjne i pozwala na skuteczne cięcie nawet drobnych elementów. Mimo że sprzęt laserowy może być kojarzony głównie z branżą metalurgiczną, stosuje się go również do drewna, biżuterii czy tekstyliów.