Zabiegi rehabilitacyjne pomagają pacjentom po endoprotezie

Interwencja chirurgiczna często jest jedynym rozwiązaniem w przypadku osób, które zmagają się z zaawansowanym zwyrodnieniem stawów. Endoprotezoplastyka stawu kolanowego lub biodrowego poprawia jakość życia pacjentów, umożliwia rozwiązanie problemu, jakim jest ograniczony zakres ruchów oraz dolegliwości bólowe.

Konieczność rehabilitacji po zabiegu endoprotezoplastyki

rehabilitacja po endoprotezieNiezwykle ważne jest jednak odpowiednia rehabilitacja pooperacyjna, która powinna odbyć się jak najszybciej. Do zabiegu wykorzystuje się implant, który wykonany jest z przyjaznych dla organizmu materiałów. Umożliwia on całkowite lub częściowe zastąpienie uszkodzonych elementów stawu. Endoproteza wszczepiana jest na drodze zabiegu chirurgicznego. Dzięki niej można wypełnić brakujące ubytki w budowie strukturalnej stawów, przywrócić ich funkcjonalność. Po zabiegu mogą pojawić się powikłania, którym jednak można skutecznie zapobiegać poprzez odpowiednie działania rehabilitacyjne. Warto zatem zdecydować się na odpowiednie działania, skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze odpowiednie ćwiczenia indywidualnie do naszych potrzeb oraz stanu zdrowia. Właściwie przeprowadzona rehabilitacja po endoprotezie jest niezbędnym warunkiem pełnej sprawności. Pacjenci początkowo wykonują ćwiczenia bierne. Dzięki temu mogą oni odbudować siłę mięśniową. Na początkowym etapie ćwiczenia powinny być wykonywane w pozycjach, które odciążają operowany staw. Pacjenci wówczas leżą albo siedzą.

Kolejnym etapem jest trening chodu, wchodzenie i schodzenie po schodach. Pomocne bywają także ćwiczenia sensomotoryczne, które wspomagają budowę czucia powierzchniowego i głębokiego obszaru zabiegowego. Dzięki temu możliwe jest szybsze przywrócenie funkcji nerwowo-mięśniowej. Z czasem należy zwiększyć stopień trudności ćwiczeń, wykonywać aktywność w pozycji stojącej. Dzięki temu można zapobiegać pojawieniu się powikłań, zmniejszyć obrzęk, a także dolegliwości bólowe.