Z pamiętnika budowlańca – jak można zabezpieczyć beton?

Jestem pracownikiem firmy świadczącej usługi budowlane. Pracuje fizycznie, najczęściej bardzo ciężko. Niestety moja praca bardzo często jest niedoceniana. Ludziom bardzo często zdaje się, że jest zwyczajnie bardzo łatwa, możliwa do wykonania dla każdego, co absolutnie nie jest prawdą.

Impregnacja betonu – czy każdy może ją wykonać?

impregnacja betonuByć może niektóre prace remontowe, jak szpachlowanie sufitu, czy układanie paneli nie wykraczają ponad zdolności manualne przeciętnego człowieka, jednak znaczna większość zadań należących do mojej codzienności już tak. Weźmy dla przykładu bardzo proste w wykonaniu płoty betonowe. Ustawić je to żaden problem. Przypominają odrobinę klocki lego. Jednak muszę w tym celu dysponować zdecydowanie ponadprzeciętną siłą mięśni. Kiedy zwrócimy uwagę na nieco trudniejsze zadania zauważymy, ze dodatki do betonu są bardzo zróżnicowane i trzeba znać się na nich, aby być zdolnym do pracy z ich użyciem. Beton licowy to sztuka nakładania, a radykalna impregnacja betonu to test dokładności wykonania. Nawet uzupełnienie ubytków w schodach, czy wylewkach, czyli tak zwana renowacja betonu wymaga specyficznej wiedzy, aby uniknąć ponownych uszkodzeń po upływie niedługiego czasu. Jestem pracownikiem fizycznym, nie naukowym, jednak moja praca to także praca umysłowa obciążona niemałą odpowiedzialnością. Muszę nieustannie planować, tworzyć i przewidywać. Społeczeństwo nadal w zbyt niewielkim stopniu rozumie, że nie wszystko jest takim, jakim wydaje się być na pierwszy rzut oka. Aby wykonywać pracę taką, jak moja trzeba się wiele nauczyć.

 

Posiadać wiedzę merytoryczną oraz odpowiednie zdolności manualne, silne mięśnie i naprawdę bardzo dobre zdrowie. To wcale nie jest praca dla każdego, chociaż często próbujemy traktować ją, jako dorywczą formę zarobku. Jak we wszystkich zawodach aby być naprawdę dobrym trzeba się postarać.