Właściwa budowa altanki drewnianej

 

Budowanie altanki nie jest tak trudne, jak myśleliśmy. Wystarczy odrobina poświęcenia i wolnego czasu. Budowa altanki i budynków gospodarczych o powierzchni do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza miastami nie wymaga pozwolenia. Nie mogą być one wyższe niż 5 m w przypadku dachów nachylonych.

Jak wybudować drewnianą altankę?

altanki drewnianeZadaszony taras nie ma znaczenia dla powierzchni zabudowy, ale jego powierzchnia nie może przekraczać 6 m2 w ogrodach miejskich lub 9 m2 w ogrodach podmiejskich. Odległość między altaną a granicą działki nie może być mniejsza niż 3 m. Budowa altanki może rozpocząć się po upływie 30 dni od daty złożenia wniosku w urzędzie, jeżeli w tym czasie starosta lub prezydent miasta nie wyrazi sprzeciwu w drodze decyzji. Wszystkie altanki drewniane, w tym namioty, muszą być stabilne i odporne na napór wiatru. Należy zatem położyć betonowy fundament. Drewniane altanki są lekkie. Ciekawie wygląda dach pokryty kamieniami lub wiórami osiowymi. Najprostszym sposobem jest pokrycie dachu okleiną metalową. Jeżeli jednak dach ma być pokryty dachówką bitumiczną lub zwykłą papą, dach musi być w pełni ukształtowany. Aby rośliny mogły łatwo przylegać, powierzchnia musi być chropowata, unikajmy więc lakierowania.  Najlepiej jest zaplanować budowę altanki przed ogrodem. Wtedy będziemy mieli jasność, gdzie prowadzić szlaki, wysiać trawę i rośliny. Na rynku znajduje się kilka rodzajów altanek, przypominających małe domki i w pełni otwarte konstrukcje, w większości zbudowane w podobny, ale nie taki sam sposób.

Początkowo powierzchnię należy dokładnie oczyścić i osuszyć. W przypadku wcześniej zużytego drewna konieczne jest usunięcie starych powłok, co poprawi chłonność preparatu. Do zabiegów impregnacyjnych najlepiej wybrać jasny, słoneczny dzień, tak aby wilgotność powietrza była jak najniższa.