Sens robienia nawierzchni ekologicznych

Zastosowanie betonu i asfaltu jest bardzo powszechne i nie ma co ukrywać, że miasta składają się głównie z tych budulców. Zauważono, że woda opadowa ma problem z wsiąkaniem, ponieważ w niektórych miejscach nie ma do tego odpowiedniej nawierzchni. Trafia ona do kanalizacji, zajmując dużo miejsca. Co zrobić, aby systemy kanalizacyjne były znacznie odciążone? Zastosować dobrą nawierzchnię.

Po co są ekologiczne nawierzchnie? 

nawierzchnie ekologiczneEkologia w tych nawierzchniach polega na tym, że pozwalają one wchłaniać wodę pochodzącą z opadów. Nawierzchnie ekologiczne mają ważną funkcję. Muszą pobierać wodę z otoczenia, czyli wszelkich kałuż oraz strumyków, które robią się po deszczu w przestrzeni miejskiej. Nie chodzi tylko o wygodę mieszkańców danego miasta, ale ma to ważne znaczenie dla infrastruktury. Mówi się, że kropla drąży skałę. Nawierzchnie mają zapobiec temu, że woda opadowa będzie niszczyć beton oraz asfalt. Nawierzchnie ekologiczne są przydatne również mieszkańcom miasta, ponieważ mogą oni nacieszyć oko zielenią traw. Jest to także pewna oszczędność, ponieważ nie wymagają napraw, ani restrukturyzacji. Potrzeba co jakiś czas skosić trawę, która na niej rośnie. Takie nawierzchnie po raz pierwszy zastosowano w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej Nowym Jorku. Ilość betonu oraz asfaltu jest tam bardzo duża, więc trzeba zadbać o to, by tego typu infrastruktura nie zniszczyła się.

Mimo, że na pierwszy rzut oka nie jest to związane z ekologią, stosowanie takich nawierzchni ma także dobre skutki dla środowiska naturalnego. Inwestując w zieleń inwestujemy zarazem w czyste powietrze. Coraz więcej dużych miast inwestuje w takie nawierzchnie, aby nie mieć problemu z naprawami dróg oraz chodników. Nawet inwestorzy prywatni kierują się tym podczas aranżacji miejsca wokół inwestycji.