Rodzaje gazów do obrony

Instruktorzy samoobrony od bardzo wielu lat polecali osobom nie posiadającym zbyt imponującej budowy fizycznej zaopatrzenie się w dowolny rodzaj gazu pieprzowego. Było to bowiem najskuteczniejsze i najwygodniejsze narzędzie obronne, bardzo proste w użyciu i bezpieczne zarówno dla użytkownika jak i osób postronnych, choć w dalszym ciągu skuteczne.

Rekomendowane gazy pieprzowe do samoobrony

gaz pieprzowyMimo różnic składu oraz konsystencji, większość gazów do samoobrony działała na dokładnie tej samej zasadzie. Gaz rozpylony w stronę napastnika, najczęściej na twarz, gdzie jego działanie było najbardziej skuteczne, silnie podrażniał oczy i śluzówki osoby obezwładnianej, znacznie utrudniając lub czasem uniemożliwiając działanie. W zależności od zastosowanej substancji drażniącej, gaz pieprzowy mógł mieć większą lub mniejszą skuteczność. Cywilne odmiany gazu, przeznaczone dla użytkowników niezaznajomionych z technikami obrony, posiadały mniejszą skuteczność, często obezwładniając napastnika na około piętnaście minut, do czasu samoczynnego ulotnienia gazu. Bardziej profesjonalne odmiany, skierowane głównie do użytku przez służby mundurowe i formacje ochrony, umożliwiały całkowite obezwładnienie osoby nawet na dwie godziny, a sam gaz musiał być dokładnie usunięty, by nie wywoływać dyskomfortu już po określonym czasie działania.

Słabsze warianty gazów sprzedawane były w formie aerozolu i należały do bardzo tanich narzędzi obronnych, łatwo dostępnych dla wszystkich osób potrzebujących takowej formy ochrony. Silniejsze odmiany były natomiast sprzedawane niemal wyłącznie w sklepach z artykułami bezpieczeństwa, i były łatwo rozpoznawalne po nieraz znacznie wyższych cenach, w tym wypadku oznaczających o wiele większą skuteczność obezwładniania.