Rękawy foliowe i baloty do produkcji kiszonek i sianokiszonek

 

Jest wiele możliwości przechowywania paszy objętościowej dla bydła. Jedną z metod jest zastosowanie rękawów foliowych. Pomimo tego, że jest to metoda obecnie rzadziej spotykana, to jej zalety są oczywiste. Główną korzyścią ze stosowania rękawów foliowych jest to, że zapewniają one odpowiednie warunki beztlenowe.

Przechowywanie paszy objętościowej w rękawie foliowym

worki do sianokiszonkiRękaw foliowy przede wszystkim ogranicza straty spowodowane psuciem się kiszonki, a jak wiadomo, te straty zawsze się zdarzają. Rękaw foliowy pozwala nie tylko dokładnie dokładnie zagęścić materiał, ale to zagęszczenie jest też równomierne. Poza tym rękawy bardzo szybko odcinają dostęp tlenu. Można wybierać sianokiszonkę, a następnie odsłoniętą część znowu zasłaniać, dzięki czemu kiszonka będzie znacznie dłużej zdatna do skarmiania zwierząt. Popularne worki do sianokiszonki wykorzystywane są przez hodowców zwierząt gospodarskich nie tylko w Polsce. Cieszą się one popularnością na całym świecie, bo jest to rozwiązanie bardzo tanie i dobre. W porównaniu do pryzmy czy silosu powierzchnia wybierania kiszonki z rękawa foliowego jest niewielka. Oprócz tego warto wspomnieć o dużej wydajności metody kiszenia w rękawach foliowych. Koszt wyprodukowania kiszonki przy pomocy rękawów foliowych wynosi zaledwie 20 zł za tonę zakiszonego materiały. Właśnie dlatego na taką metodę może pozwolić sobie każdy – niezależnie od tego czy jest to gospodarstwo liczące kilkadziesiąt czy kilkaset sztuk bydła mlecznego.

Inną metodą są baloty owinięte folią kiszonkarską. Takie baloty tworzone są przez specjalne maszyny prasujące, dzięki czemu materiał jest idealnie wyrównany, równomiernie rozłożony. Można zakupić prasy różnych firm, za pomocą których można tworzyć baloty wypełnione kukurydzą lub innymi paszami objętościowymi. Jest to metoda znana i ceniona na całym świecie.