Psycholog dziecięcy i dogoterapia

Dla wielu psychologów prace z dziećmi są najtrudniejszymi zadaniami, z którymi się borykają. Dzieci do grupy „trudnych” podlegają ciągłym obserwacjom i pracom z psychologiem. Aby skuteczniej zminimalizować negatywne skutki lęków, wad psychicznych czy problemów emocjonalnych, stosuje się szereg metod zleconych przez psychologów. Może to być na przykład dogoterapia.

Gdy psycholog dziecięcy zleca kontakt z psem

psycholog dziecięcy warszawa ursynówDogoterapia polega na bezpośrednim kontakcie dziecka zaburzonego z psem. Wielu psychologów twierdzi, że jest to metoda alternatywna, która skutkuje polepszeniem kondycji psychicznej. Dobry psycholog dziecięcy Warszawa Ursynów zleca właśnie tę metodę leczenia zaburzeń. Terapia dziecięca tego typu pomaga funkcjonować w społeczeństwie. Oczywiście bez udziału dobrego psychologa sama dogoterapia byłaby niemożliwa. To właśnie psycholog dziecięcy jest odpowiedzialny za to, czy dziecko nauczy się rozwijać funkcje poznawcze poprzez dotyk sierści i chęć opieki nad psem. Celem psychologów dziecięcych jest to, ażeby nauczyć dzieci przełamywać lęk i budować poczucie własnej wartości. W tym wszystkim właśnie może pomóc kontakt z psem. W trakcie terapii psycholog ocenia zachowania dziecka i analizuje rokowania na przyszłość. Może również dobierać i modyfikować inne metody terapeutyczne. Ważne jest również w tym wszystkim budowanie więzi emocjonalnych, dlatego kiedy psycholog dziecięcy zaleca kontakt z psem, rodzice powinni posłuchać jego rad i przygarnąć zwierzę. 

W opinii wielu psychologów dziecięcych, dogoterapia jest jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia zaburzeń dziecięcych. W przypadku niepokojących objawów świadczących o tym, że dziecko jest zaburzone, terapia psychologiczna okazuje się być niezbędna. Psycholog dziecięcy powinien więc działać dla dobra dziecka i zalecić odpowiedni proces leczenia.