Przedszkole publiczne vs. przedszkole prywatne

Obecnie praktycznie w każdym mieście czy mniejszej miejscowości funkcjonuje choć jedno przedszkole, a czasem nawet kilka placówek tego typu.

Jakie powinno być każde przedszkole?

przedszkoleWybór co do lokalizacji, charakteru oraz rodzaju placówki, jaką jest przedszkole, posiadają przede wszystkim osoby (rodzice) zamieszkujący większe miejscowości – w miastach, na przykład w Bydgoszczy działa kilkanaście przedszkoli do których rodzice mogą zapisać swoje dzieci. Wiele placówek jest typu publicznego, czyli są to takie miejsca, za które nie ponosi się kosztów związanych z zapisaniem do nich naszego dziecka. Oczywiście nie licząc zazwyczaj takich kwestii jak miesięczne wyżywienie (w większości placówek dzieci dostają śniadania oraz obiady), a także związanych z atrakcjami, takimi jak wyjścia do kina czy innych miejsc, które mają na celu rozwój dzieci i zapewnienie im jak najbardziej optymalnego oraz urozmaiconego sposobu spędzania czasu w przedszkolu. Na rynku funkcjonują także tak zwane przedszkola prywatne, do których za uczęszczanie do nich dzieci, rodzice są zobowiązani ponosić koszty, tak zwane miesięczne czesne. Jego wysokość jest uzależniona przede wszystkim od lokalizacji przedszkola, miasta w którym ono się znajduje, a także ilości godzin, jakie nasze dziecko spędza w danej placówce. Wybór – czy zdecydujemy się na nowoczesne przedszkole w Bydgoszczy publiczne czy to prowadzone w trybie prywatnym zależy przede wszystkim od naszych upodobań oraz indywidualnych wymogów, co do przedszkola, a także od finansów – czy i ile jesteśmy w stanie zapłacić za przedszkole.

Obecnie przy dość restrykcyjnych przepisach dotyczących wymogów, które musi spełniać każde przedszkole i kadra, która jest w nim zatrudniona ciężko jest stwierdzić, która placówka jest lepsza oraz w jaki sposób się one różnią. Wybór zależy przede wszystkim od rodzica, a także dostępności miejsc.