Profesjonalna opiekunka w Niemczech

Społeczeństwa się starzeją, w związku z czym coraz częściej są potrzebne opiekunki dla seniorów, ponieważ ich stan zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli mogą się nimi opiekować członkowie rodziny, to nie muszą oni korzystać z pomocy obcych osób.

Jakie mają obowiązki opiekunki w Niemczech?

opiekunka niemcy oferty prywatneW Polsce przeważnie ciężar opieki nas seniorem rodziny spoczywa na barkach pozostałych członków. Wynika to głównie z faktu drogiej opieki, którą każdy może wynająć lub zatrudnić swoją opiekunkę. U naszych zachodnich sąsiadów sytuacja wygląda odwrotnie, gdyż najczęściej zatrudniana jest profesjonalna opiekunka, która codziennie przychodzi do seniora lub nawet pozostaje z nim w domu. Jeżeli interesuje nas praca jako opiekunka Niemcy oferty prywatne są dostępne w wielu biurach pośrednictwa pracy. W takim miejscu mamy pewność, że są one sprawdzone i gwarantują stały zarobek. Choć praca jest w domu u osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej, to podpisywana jest umowa, która gwarantuje opłacanie składek i podatków. Przede wszystkim nie ma ryzyka braku pracy po przyjeździe na miejsce, gdyż gwarantuje to biuro. Posiadają one ogłoszenia dla opiekunek osób starszych z doświadczeniem i znajomością języka niemieckiego lub też bez nich, gdyż nie każdy potrzebuje opiekunkę, z którą będzie można płynnie rozmawiać. Ponadto każdy, kto będzie tam spędzać sporo czasu, samoczynnie się nauczy podstaw języka. Jeżeli chodzi o wysokość wynagrodzenia, to zależy ono od kwalifikacji i doświadczenia.

Każdego roku do Niemiec wyjeżdża nawet kilkanaście tysięcy opiekunek osób starszych, które przebywają tam od kilku do kilkunastu tygodni, po czym wracają do kraju na tydzień lub dwa. Jest to praca zmianowa, która przez większość osób jest traktowana jako tymczasowa.