pomiar czasu

Prawidłowe techniki biegania i profesjonalny pomiar czasu

Każdy biegacz ma swoją indywidualną technikę i styl biegania, bo przecież bieganie jest naturalne jak chodzenie. Jednak czy na pewno każdy sposób biegu przyniesie identyczny rezultat i oczekiwane osiągnięcia?

Profesjonalny pomiar czasu wskazuje wyraźne różnice

pomiar czasuNiestety, poza formą i bieganiem treningowym, trzeba wiele pracy włożyć w prawidłowy styl stawiania stóp i odrywania ich od ziemi. Wpływa to pozytywnie na pomiar czasu na zawodach. Biegacze w różny sposób stawiają stopy, zaczynają od pięty albo od śródstopia. Do takiej techniki należy dobrać odpowiednie obuwie. Sylwetka i postawa ciała automatycznie dostosowuje się do tego, w jaki sposób stopy stykają się z podłożem. Profesjonalny pomiar czasu w biegach, w których technika była różna, oczywiście wskazuje różnice. Jak prawidłowo biegać? Ręce powinny pracować swobodnie, wzdłuż ciała, ramiona powinny być opuszczone, a klatka piersiowa szeroko otwarta tak, by oddychanie było łatwe. Dłonie powinny się znajdować na wysokości bioder, a kolana powinny być unoszone wysoko. Trzeba zwrócić uwagę też na kadencję, z jaką biegamy, czyli ilość kroków wykonywanych w ciągu minuty tak, aby nasze kroki nie były ani za długie, ani za krótkie. Elektroniczny pomiar czasu umożliwi zweryfikowanie rezultatów poprawy techniki biegania. Prawidłowe pochylenie do przodu też jest niezwykle ważne, bo wpływa na ogólną postawę biegacza. Wzrok powinien być skierowany na wprost, a głowa w miarę możliwości ustawiona nieruchomo podczas biegu. Wszystkie te elementy prawidłowo stosowane podczas treningów biegowych, w dużej mierze wpływają na tempo biegu i finalne rezultaty w dystansach, jakie pokonujemy lub planujemy pokonywać podczas zawodów i treningów.

Warto konsultować swoją technikę z profesjonalnymi trenerami biegania tak, aby uzyskać najlepsze rezultaty spełniające nasze sportowe oczekiwania.