Praca na tworzywach sztucznych – cięcie wodą

Cięcie materiałów strumieniem wody czyli inaczej obróbka strumieniowo-ścierna to innowacyjny proces dzięki któremu można ciąć praktycznie każdy materiał od kamienia naturalnego po tworzywa sztuczne. Dlaczego ten sposób jest tak popularny i innowacyjny?

Cięcie materiałów twardych i tworzyw miękkich

cięcie wodą tworzyw sztucznychCięcie wodą to proces, który posiada praktycznie same zalety. Cięcie jest możliwe na prawie wszystkich materiałach, jest bardzo precyzyjne, a ponad to cięcie umożliwia wykonanie nawet najdziwniejszych i najbardziej skomplikowanych kształtów. Technologia cięcia nie wpływa negatywnie na obrabiany surowiec, materiał pozostaje gładki i jednolity. Oprócz tego cały proces jest ekologiczny i przyjazny środowisku ponieważ do pracy używana jest jedynie woda, czasem woda i materiał ścierny. Podczas prac nie wydziela się ciepło, opary ani żadne odpady. Na popularność tej metody ma wpływ również fakt, że cały proces cięcia jest szybki. Cięcie wodą tworzyw sztucznych jest niezwykle łatwe ze względu na to iż są to materiały miękkie. Produkcja z tworzyw sztucznych (materiałów gumowych lub plastikowych) jest też szybka i tania. Możliwe jest wycinanie nawet bardzo drobnych detali bez konieczności poprawek. Materiały twardsze jak na przykład stal, wycinane są z użyciem materiału ścierającego. Pomaga on w szybszej obróbce materiału. Dzięki temu metodą strumieniowo-ścierną przecinana jest nawet stal pancerna.

W przypadku pracy z ceramiką i kamieniem naturalnym technika jest bardzo często wykorzystywana przez artystów do tworzenia dzieł sztuki. Zwłaszcza w przypadku kamienia, cięcie wodą jest jedynym możliwym sposobem obróbki tego materiału. W innym wypadku kamień kruszy się i rozpada, a jednocześnie jest bardzo twardy i trudny w obróbce innymi metodami.