Postępowanie z trawą na siano

Rolnicy doskonale wiedzą o tym, że na obniżonych terenach, czyli takich, na których wilgoci jest więcej, najlepiej będzie wykorzystać ten teren poprzez uprawę łąki, ponieważ nawet niepozorną trawę można teraz wykorzystać na wiele sposobów. Znaczenia mieszanki traw nie wolno w tym kontekście bagatelizować, ponieważ od tego produktu w rzeczywistości naprawdę wiele zależy.

Podstawowe fakty o mieszance traw

mieszanka traw na sianoJak sama nazwa wskazuje, taka mieszanka składa się po prostu z odpowiednio zbilansowanego połączenia nasion różnych gatunków traw i warto już w momencie zakupu czegoś takiego myśleć o sposobie wykorzystywania trawy, ponieważ pod tym względem różnice mogą być znaczące. W przypadku łąki, z której konkretny rolnik chce pozyskać możliwie jak najwięcej siana, najlepsza będzie mieszanka składająca się z gatunków, które będą pozbawione twardych łodyg, ponieważ wtedy takie siano rzeczywiście może być dobrze wykorzystane przez zwierzęta na przykład w czasie zimy. Jest to bowiem produkt, który pod warunkiem ochrony przed wilgocią można długo magazynować. Mieszanka traw na siano powinna się składać z gatunków, które błyskawicznie się rozwijają. Wtedy zadanie rolnika po zasianiu takiej łąki będzie polegało przede wszystkim na regularnym koszeniu trawy, kiedy osiągnie ona określoną wysokość. Poza koszeniem należy oczywiście nawozić i przewracać skoszoną trawę, ponieważ wtedy pod warunkiem właściwych warunków atmosferycznych może ona rzeczywiście wyschnąć.

Po wyschnięciu zwykle korzysta się z prasy umożliwiającej produkcję snopków przypominających kształtem prostokąty lub walce w zależności od modelu. Takie siano z trawy łąkowej można następnie załadować na przyczepę i ustawić w stogi. Mogą być one dodatkowo zabezpieczone specjalnym materiałem chroniącym przed deszczem.