Porównanie technologii izolacyjnych – ocieplanie poddasza pianką PUR

Jest kilka technologii izolacyjnych, z których można skorzystać. Wśród nich należy wymienić piankę poliuretanową, styropian oraz wełnę mineralną. Pierwszą ceną, którą warto porównać jest nasiąkliwość. Tu dobrze sprawdza się pianka PUR oraz styropian – oba materiały mają słabą nasiąkliwość.

Technologie izolacyjne wykorzystywane w ocieplaniu poddasza – porównanie cech

izolacja poddaszaZ kolei wełna mineralna ma niestety wysoką nasiąkliwość. Kolejna cecha to gryzonie i insekty. Pianka poliuretanowa jest odporna na szkodniki, myszy, szczury i inne, a z kolei styropian oraz wełna mineralna są podatne na gryzonie i insekty. Kolejną cechą jest hydroizolacja. Jedynie pianka poliuretanowa spełnia właściwości hydroizolacyjne. Pozostałe materiały nie zapewniają hydroizolacji. Jak widać, pianka jest materiałem zarówno termoizolacyjnych, hydroizolacyjnym, a do tego zapewnia jeszcze izolację akustyczną. Mostki termiczne nie występują tylko w przypadku pianki poliuretanowej. W innych materiałach występują, co znaczy, że nie są to materiały w pełni bezpieczne, bo rozprowadzają ogień na większe powierzchnie. Najniższy współczynnik przewodzenia ciepła ma również pianka poliuretanowa, co jest bardzo dobrą cechą, bo oznacza, że stanowi dobrą termoizolację – nie przepuszcza ciepła na zewnątrz, ani nie wpuszcza zimna z zewnątrz do środka pomieszczeń. Wykonanie izolacji o powierzchni 250m2 zajmuje tylko jeden dzień. Gdyby zrobić taką samą powierzchnię styropianem lub wełną mineralną, zajęłoby to od 4 do 5 dni. Obciążenie przy tej powierzchni i grubości izolacji 20 cm wynosi tylko 500 kg.

Styropian waży tonę przy tej powierzchni, a wełna mineralna 750 kg. Z tego wynika, że pianka poliuretanowa jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o izolację poddasza, ścian, fundamentów czy innych powierzchni. Nadaje się zarówno do dachów płaskich jak i skośnych.

Więcej na stronie semida.eu