Porównanie rozrzutnika dwuwalcowego z dwubębnowym

Każdy kto zastanawia się nad zakupem rozrzutnika do obornika, powinien rozważyć wszelkie wady i zalety takiego rozwiązania. W ofercie znajdują się np. rozrzutniki do obornika z adapterem dwubębnowym poziomym, ślimakowym.

Nawóz, który można stosować w rozrzutnikach dwubębnowych

najlepszy rozrzutnik do obornika dwuosiowyTakie rozrzutniki wykorzystywane są nieco rzadziej niż zwykłe rozrzutniki dwuosiowe, ale też mają swoje zalety. Adapter dwubębnowy nadaje się idealnie do rozrzucania obornika przegniłego. W przypadku rozrzutnika dwuosiowego jest to trudniejsze, a w niektórych maszynach rolniczych wręcz niemożliwe. Chodzi tutaj o obornik, który nie zawiera w swoim składzie świeżej słomy. Oprócz tego adapter dwubębnowy podobnie jak rozrzutnik dwuosiowy nadaje się do rozrzucania takich nawozów jak wapno, szlam, kompost czy też torf. Kompost najczęściej pochodzi z biogazowni. Warto wspomnieć o tym, że najlepszy rozrzutnik do obornika dwuosiowy rozprowadza obornik na odległość kilkunastu metrów. Tutaj odległość jest jeszcze większa! Wynosi ona najczęściej ok. 20 m. Adapter dwubębnowy sprawdza się doskonale w przypadku nawożenia pola obornikiem pochodzącym od drobiu. Idealnie radzi sobie także ze szlamem z biogazowni. Z kolei rozrzutnik dwuwalcowy sprawdzał się dobrze w czasie rozrzucania obornika pochodzącego od bydła czy trzody chlewnej. Radził dobie także z rozrzucaniem szlamu, kompostu oraz wapna. Adaptery dwubębnowe także nadają się do nawożenia pól wapnem. Są to jednak rozrzutniki droższe i sprawdzające się doskonale w przypadku większych pól uprawnych.

Nie każdy rolnik potrzebuje w swoim gospodarstwie takiej maszyny, dlatego częściej decyduje się na zakup rozrzutnika uniwersalnego dwuwalcowego, którym można rozrzucać różne materiały na niemałą odległość, bo nawet kilkanaście metrów. Warto o tym pamiętać, wybierając rozrzutnik.