Polecane plecionki wędkarskie

Wędkarze dzielą się często na fanów żyłek oraz fanów plecionek. Różnic między tymi dwoma materiałami stosowanymi w wędkarstwie jest dość sporo. Pierwszą rzeczą, o której warto wspomnieć jest cena plecionki i to najczęściej ona determinuje wybór żyłki. Obecnie nowoczesne i wytrzymałe plecionki są nawet kilkunastokrotnie droższe od żyłek. 

Najlepsze plecionki do wędki

plecionki mikadoŻyłka wędkarska, która będzie w stanie wytrzymać holowanie ryby o wadze 3 kg musi mieć średnicę nie mniejszą niż 0,18 mm. W związku z tym jeśli chcemy łowić dużo większe ryby to konieczne jest kupowanie grubszej żyłki co z kolei przekłada się na widoczność jej przez ryby. Im bardziej widoczna żyłka tym mniejsza częstotliwość brań. W tym miejscu przewagę mają plecionki bowiem do wyholowania trzykilogramowej ryby wystarczy plecionka o średnicy 0,08 mm więc zdecydowanie mniejszej niż ma to miejsce przy żyłkach. W ostatnim czasie dużym uznaniem cieszą się plecionki Mikado. Ich największą zaletą jest to, że nie strzępią się zbyt często. Niemniej jednak warto pamiętać, że żeby tak było musimy odpowiednio nawinąć plecionkę na szpulę oraz musimy posiadać profesjonalne wędzisko i kołowrotek. Nawet najlepsza i najdroższa plecionka nie spełni naszych oczekiwań jeśli zostanie nawinięta na sprzęt słabej jakości. Plecionki swoim wyglądem przypominają nici. W sprzedaży dostępne są plecionki o różnorakich średnicach. Dodatkowo często różnią się one od siebie ilością splotów. 

Ogólnie rzecz biorąc nowoczesne plecionki idealnie nadają się zarówno do łowienia metodą spiningową jak i gruntową. W jednym jak i drugim przypadku pamiętajmy jednak o tym, że nasza plecionka musi być bardzo dokładnie nawinięta. Najlepszym sposobem nawijania plecionek jest nawijanie na mokro ale w tym celu warto zapoznać się z poradnikami.