Płyty poliwęglanowe stosowane w modernizacji ogrodnictw

W modernizacji ogrodnictw coraz częściej stosowane są płyty poliwęglanowe wykonywane ze specjalnych żywic. Dzięki nim można stworzyć nowoczesne szklarnie, zadaszenia, wietrzniki czy nawet drzwi obiektów. Płyty poliwęglanowe posiadają wiele różnych zalet, o których trzeba wspomnieć.

Płyty z poliwęglanu do montażu pionowego i poziomego

poliwęglan komorowy 16mmMateriał, jakim jest poliwęglan, w wielu przypadkach zastępuje tradycyjne rozwiązanie, czyli szkło. Na szczytach tuneli i szklarni, w wietrznikach coraz częściej zamiast szkła można spotkać właśnie płyty poliwęglanowe. Nie da się ukryć, że jeszcze kilkanaście lat temu to szkło było najpowszechniejszym materiałem. Teraz królują tworzywa sztuczne, a wśród nich poliwęglan komorowy 16mm, który w wielu przypadkach jest znacznie bardziej wytrzymały niż zwykłe szkło. W ogrodnictwie stosuje się płyty poliwęglanowe o różnej grubości. Najczęściej można spotkać płyty o grubości 4, 8 oraz 6 i 16mm. Takie płyty poliwęglanowe przepuszczają promienie słoneczne, więc rośliny będą mogły wzrastać tak samo jak w przypadku szklarni ze szkła. Płyty poliwęglanowe mogą być stosowane bez żadnych problemów w montażu pionowym. Tutaj poleca się stosowanie płyt poliwęglanowych o grubości od 4 do 6mm. Co więcej, poliwęglan można też stosować w przypadku montażu poziomego lub skośnego. W takiej sytuacji najlepiej wybrać płyty o nieco większej grubości. Dobrze sprawdzą się płyty poliwęglanowe o grubości 6 i 8mm, ale dobrym rozwiązaniem będą też grubsze płyty o grubości 16mm.

W nowych wietrznikach, w wietrznikach modernizowanych szkło często zastępowane jest poliwęglanem. Jest to po prostu materiał łatwiejszy w obsłudze – można go bez problemu wyczyścić nawet zwykłą wodą. Poliwęglan jest też odporny na działanie środków czystości, a zabrudzenia są mniej widoczne niż na szkle.