Płyny do ułatwienia zakładania opon

Płyny montażowe są jednym z mniej znanych, aczkolwiek bardzo przydatnych narzędzi w każdym warsztacie samochodowym czy nawet rowerowym, gdyż używane są w obydwóch zastosowaniach coraz częściej. Ułatwiają one bowiem zakładanie opon na dowolnego rodzaju koła, oraz utrzymują je w miejscu podczas pompowania.

Płyny do montowania opon samochodowych

płyn montażowy do oponMontaż nowych opon samochodowych nie należy do zadań trudnych, aczkolwiek często przysparza wiele problemów i bywa dla wielu mechaników czynnością irytującą. Płyn montażowy do opon umożliwia wyeliminowanie większości owych problemów. Po zaaplikowaniu w wybranym miejscu na feldze samochodowej lub kole rowerowym, płyn osiada i zmienia konsystencję, a po założeniu opony utrzymuje ją w miejscu pewnie podczas pompowania. Płyn pomaga również w samym założeniu opony, funkcjonując również jako smar ułatwiający naciągnięcie opony na koło. Podczas pompowania, płyn montażowy utrzymuje oponę w jednym miejscu, zapobiegając jej spadaniu i odsłonięciu dętki. Nie musi być on czyszczony czy usuwany z napompowanego koła, gdyż w większości przypadków samoczynnie wyparowuje już po dziesięciu minutach po aplikacji, co jest w zupełności wystarczającym czasem do montażu dowolnej opony na kołach samochodowych czy rowerowych. Aplikacja płynu może być wykonana precyzyjnie na wybrane miejsce, lub też może być on rozprowadzony po całej feldze zapobiegawczo.

Płyny montażowe dostępne są w większości salonów samochodowych i sklepów rowerowych. W zależności od zastosowania mogą one mieć bardzo odmienną konsystencję i sposób aplikacji, choć wszystkie działają dokładnie w ten sam sposób. Nie są one szkodliwe dla zdrowia i nie wymagają stosowania szczególnie silnych środków ochronnych, ani też nie mogą w żaden sposób uszkodzić elementów samochodu czy roweru na który zostały zaaplikowane.