panele słoneczne

Panele słoneczne – o czym trzeba pamiętać?

Nie każdy musi być specjalistą we wszystkich dziedzinach, dlatego warto zawsze dowiadywać się na własną rękę przeróżnych rzeczy, które mogą ułatwić nam zrozumienie oraz podjęcie jakiegoś wyboru.

Panele słoneczne rozłożone na dachu

panele słoneczneTak też jest w przypadku, kiedy zamierzamy postawić przy własnym domu małą elektrownie, która oparta będzie o panele fotowoltaiczne. Ich podstawowa budowa składa się z zespołu paneli słonecznych oraz dodatkowego sprzętu zmieniającego prąd stały na zmienny, czyli tzw. inwertera. Bez tego urządzenia nie będziemy w stanie zasilić poprawnie urządzeń elektrycznych w naszym domu. Zazwyczaj umieszcza się je przy tablicy elektrycznej, odpowiedzialnej za zasilanie całej struktury budynku, kiedy panele słoneczne mogą być rozłożone na dachu lub nawet na ziemi, oddalonej o kilkadziesiąt metrów. Wszystko wynika od warunków, które jesteśmy w stanie zapewnić do poprawnego uzyskiwania promieni słonecznych. W tym przypadku, nie ważne czy jest to własna elektrownia wiatrowa czy słoneczna, wszystko zależne jest od warunków atmosferycznych, na które nie mamy wielkiego wpływu. Dobrze jest więc wiedzieć, że nie zawsze w tych samych porach roku, będziemy pozyskiwać takie same wartości energii. Własna elektrownia słoneczna może zostać zbudowana z różnego rodzaju paneli, które rozpoczynają się od najczęstszych polikrystalicznych rozwiązań. Te są modelem ze średniej półki, ponieważ pozwalają uzyskać sprawność w okolicach 14%, a do tego nie są zbyt drogie. Jeśli zależy nam na jak najniższej cenie, na pewno powinniśmy zainteresować się panelami wykonanymi z ogniw amorficznych.

Ich wadą jest sprawność w okolicach 8-9%. Natomiast jeżeli zależy nam na wydajności, wybór powinien paść na ogniwa krzemowe, które są nieco droższe, ale ich jakość pozwala uzyskiwać energię w 16%.

Tu zobaczysz panele słoneczne – wlasnyprad.eu