Moda na zielone ściany

 

Tradycyjne kwiaty doniczkowe stawiane na parapetach to dla wielu osób już przeżytek. Do naszych mieszkań szukamy nowoczesnych, oryginalnych a zarazem wygodnych rozwiązań. Ostatnio coraz częściej decydujemy się na ogrody wertykalne. 

Jak zrobić zieloną ścianę w domu?

zielona ścianaPod pojęciem ogrody wertykalne najczęściej rozumie się całe ściany pokryte roślinami. Duże, pionowe powierzchnie obsadzone roślinami robią ogromne wrażenie. Najczęściej takim przedsięwzięciem zajmują się profesjonalne firmy doświadczone w wykonywaniu tego typu założeń. Jeśli jednak mamy zmysł majsterkowicza oraz rękę do roślin, możemy pokusić się o samodzielne założenie takiego ogrodu. Ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca. Najlepiej, żeby było ono dobrze oświetlone naturalnym, dziennym światłem. Warto wcześniej poczytać o roślinach i wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku. Najczęściej zielona ściana zrobiona jest z mchu, bluszczy czy skrzydłokwiatów. Wiele zależy nie tylko od samego miejsca, ale też od naszych możliwości. Np. mech raz posadzony czerpie wilgoć z powietrza, nie wymaga więc zbyt wiele uwagi. Natomiast w przypadku innych roślin konieczne może okazać się regularne podlewanie, nawożenie czy przycinanie. Można od razu zastanowić się nad zamontowaniem systemu nawadniającego, ponieważ pomoże to utrzymać nasz ogród w dobrym stanie bez wielkiego wysiłku. Zanim jeszcze przystąpimy do montażu naszych roślin na ścianie, dobrze jest zasadzić je nieco wcześniej, aby miały szansę się ukorzenić. Całość wygodnie jest zamontować na solidnej kratownicy, którą później zamaskujemy.

Zielone rośliny w mieszkaniu nie tylko wzbogacają wnętrze i poprawiają nasze samopoczucie, ale działają korzystnie na nasze zdrowie oczyszczając powietrze. Samodzielne stworzenie zielonej ściany pełnej roślin nie jest wcale takie trudne.