Maski ochronne wykorzystywane na stanowiskach spawalniczych

Każdy spawacz powinien zaopatrzyć się w przyłbicę spawalniczą, aby ochronić twarz i oczy przed iskrami, a także promieniowaniem ultrafioletowym i rentgenowskim. Przyłbica jest pewnego rodzaju maską, która konieczna jest do wykonywania prac spawalniczych. Jest to niezastąpiony element, który będzie nas ochraniał podczas wykonywanej pracy.

Prawidłowa ochrona wzroku spawacza

przyłbica spawalniczaPraca spawacza wykonywana jest z bardzo bliskiej odległości, co naraża na osobę spawającą na niebezpieczeństwo przez zbyt wysoką temperaturę i odpryskujące stopy metali. Odpowiednio dobrana i dopasowana do trybu pracy przyłbica spawalnicza pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Jej zastosowanie jest konieczne w każdym przypadku, jeśli chodzi o spawanie. Przyłbice spawalnicze dzielimy na pasywne i automatyczne. Te pierwsze mają barwione szkło o stałym, właściwie dobranym poziomie przyciemnienia. Model pasywny należy nałożyć na głowę i opuścić przed zajarzeniem łuku. Przyłbicę możemy zdjąć w momencie zakończenia pracy. Jedną z największych zalet tego typu produktów jest niska cena. Przyłbice automatyczne określane są również jako przyłbice samościemniające i wyposażone w filtr spawalniczy o automatycznym zaciemnieniu (filtr ADF). Po rozpoczęciu spawania filtr ADF automatycznie zwiększa stopień zaciemnienia nie powodując oślepienia oraz rozjaśnia się tuż po wyłączeniu łuku spawalniczego. Bez zdejmowania lub uchylania przyłbicy spawany przedmiot oraz jeziorko spawalnicze są widoczne praktycznie przez cały czas.

Podsumowując, przyłbica spawalnicza to podstawowa i niezbędna ochrona podczas prac spawalniczych. Odpowiedzialna jest za zapewnienie ochrony twarzy i wzroku spawacza. Większość dostępnych na rynku przyłbic to przyłbice samościemniające z automatycznymi filtrami. Przyłbice tego typu z racji noszenia na głowie, nie zajmują rąk spawacza zapewniając swobodę ruchu podczas prac spawalniczych.