Kurnik z przeznaczeniem do produkcji jaj

W każdym kurniku „produkowane” są jaja. Kura – jako jedyny w swoim rodzaju ptak hodowlany – może przeżyć na wolności. Ale posiada ona jeszcze jedną właściwość. Jest jedynym ptakiem, który może nosić jaja przez ponad 250 dni w roku. I to często codziennie. Żaden ptak tak nie potrafi, dlatego kura stałą się synonimem dobrobytu.

Jak wyposażyć kurnik?

wyposażenie kurnikówOczywiście, kura będzie znosić jaja codziennie pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednie warunki. W stanie dzikim, prawdopodobnie nie nosiłaby tylu jaj rocznie. Co jest najważniejsze w kurniku? Najprawdopodobniej będą do grzędy i gniazda. W końcu każda kura musi gdzieś spać, oraz nosić jaja. Jednak to nie wszystko, ponieważ wyposażenie kurników może zawierać znacznie więcej przedmiotów, oraz innowacji. Równie ważne jak grzędy i gniazda, jest odpowiednie oświetlenie. Szczególnie w zimie. Każda kura ma bardzo słaby wzrok. W nocy nic nie widzi, dlatego jak tylko się ściemni, kura „idzie spać”. I to dosłownie. Jeśli natomiast zastosujemy w kurniku oświetlenie, automatycznie przedłużymy kurom „dzień”. W każdym świetle (czy to dziennym, czy sztucznym), kury zaczynają być ruchliwe. Mogą nawet nosić jaja. Światło jest bardzo ważne w wyposażeniu kurnika. Kolejną potrzebną rzeczą będą oczywiście poidła, oraz pojemniki na żywność. Kura lubi sama sobie szukać jedzenia (szukając i połykając małe kamyczki, doprowadza do lepszego trawienia posiłków w żołądku), ale nie omieszka skorzystać z tego, co da jej człowiek. 

w wyposażeniu kurnika mogą być także inne urządzenia, które nie służą li tylko do hodowli samych kur. W gospodarstwie może być także tzw. sieczkarnia, czy śrutownik, pomocne przy cięciu traw, czy utrącaniu ziarna kukurydzy na przykład. A kukurydza jest ziarnem, które kury lubią i dobrze się po niej niosą.