Jakie powinny być rękawice medyczne?

 

Każdy z nas spotyka się w swoim życiu z rękawicami medycznymi, które wykorzystywane są głównie dla naszego bezpieczeństwa w sytuacjach i okolicznościach, mogących stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Z tego też powodu rękawice medyczne nie są produktem uniwersalnym i rozróżniane są ze względu na zastosowanie, które umożliwiają konkretne właściwości danych rękawic.

Właściwości rękawic medycznych

rękawice medyczne jałoweNa rynku, ze względu na różnorodne wykorzystanie rękawic medycznych, co oczywiste, dostępne są różne ich rodzaje. W niemal każdym z rodzajów możemy dodatkowo rozróżnić dwa typy rękawic. Jedne z nich to rękawice diagnostyczne, czyli niejałowe, drugie zaś to rękawice medyczne jałowe, ze względu na wysoki poziom sterylności, wykorzystywane w zabiegach chirurgicznych. Rękawice gwarantują swoją skuteczną ochronę tylko wtedy, gdy spełnionych zostaje kilka warunków. Po pierwsze, rękawice powinny być odpowiednio dobrane rozmiarem. Zbyt małe rękawice medyczne obniżają bowiem sprawność manualną, uciskają dłonie, powodując szybsze zmęczenie i prowadzą do pocenia się dłoni, co działa niekorzystnie na materiał, z którego są one wykonane. Za duże rękawice zaś zwiększają ryzyko zakażenia i zanieczyszczenia dłoni, tak naprawdę od razu skreślając wszelką skuteczność tego produktu, dodatkowo zmniejszając precyzję pracy, która jest niezwykle ważna zarówno w diagnostyce, jak i w chirurgii. Rozmiar rękawic odpowiada obwodowi dłoni w najszerszym miejscu, więc rozmiar mierzymy w obwodzie dłoni tuż nad kciukiem i zgodnie z nim dobieramy właściwe rękawice.

Rękawice medyczne są produktem, który chroni obie strony wykonywanego procesu medycznego. Po pierwsze, chroni pacjenta przed wszelkimi zagrożeniami ze strony personelu i wcześniej przyjmowanych pacjentów. Po drugie zaś, stanowi ochronę również dla personelu medycznego przed ewentualnymi zakażeniami ze strony pacjentów.