Jakie drewno wybrać na taras?

 

Znalezienie odpowiedniego materiału na wykonanie tarasu może sprawiać trudność, szczególnie osobom niedoświadczonym i budującym taras po raz pierwszy. Jaki materiał warto więc na niego wybrać?

Modrzew syberyjski inne gatunki

modrzew syberyjski na tarasW ostatnich latach przebojem na rynku okazały się deski kompozytowe, wykonane z mączki drzewnej i polichlorku winylu. Są bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, jednak niektórzy preferują tarasy drewniane, wykonane z prawdziwego drewna. Wymagają one odpowiedniej i regularnej pielęgnacji (czyszczenie, impregnacja, środki grzybobójcze), jednak wynagradzają to pięknym wyglądem i niepowtarzalnym układem słojów. Warto sięgnąć po deski ryflowane, które znaczne zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się i bardzo dobrze odprowadzają wodę – jest to szczególnie istotne w przypadku wszelkich nierówności, które mogłyby wpłynąć na zbieranie się wody na deskach. Do wyboru są różne gatunki drewna, od rodzimych sosen, świerków i dębów, aż po egzotyczne, takie jak garapa, massaranduba, bangkirai. Rodzime gatunki są tańsze i łatwiejsze w obróbce, z kolei egzotyczne są twardsze, bardziej odporne na wodę i z reguły trwalsze. Gatunkiem, który cieszy się największą popularnością jest w ostatnich latach jest modrzew syberyjski. Jest to tańsza alternatywa dla wielu innych gatunków drewna, ale wcale nie znaczy to, że gorsza! W praktyce modrzew syberyjski na taras nadaje się tak samo, jak gatunki egzotyczne. Pięknie wygląda, jest odporny na wilgoć, a jego pielęgnacja nie różni się od pielęgnacji innych drewnianych desek.

Warto wybierać drewniane tarasy szczególnie wtedy, gdy lubimy chodzić boso, ponieważ drewno nie nagrzewa się tak jak na przykład ceramiczne płytki. Do tego amortyzuje upadki, więc jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, gdy w domu są dzieci lub osoby starsze.