Jak wykryć obecność pasożytów

Jak wiadomo pasożyty to organizmy, które w celu pozyskania pokarmu wykorzystują inne pasożyty. Raczej kojarzą nam się ze zwierzętami ale okazuje się, że w naszym ciele też żyje im się bardzo dobrze. Nauka wyróżnia nawet kilka tysięcy odmian pasożytów i dzieli je na wewnętrzne, występujące w ciele człowieka i zewnętrzne czyli te bytujące na naszym ciele.

Laboratoryjne badanie pasożytów

 badanie na pasożytyZawsze gdy czujemy, że nasze ciało nie funkcjonuje tak jak powinno szukamy przyczyny złego samopoczucia. Aż trudno sobie wyobrazić ile z tych, powszechnie nam znanych dolegliwości mogą powodować pasożyty. Począwszy od duszności, świądu, po bóle chociażby brzucha, utratę wzroku, powstanie cukrzycy aż do depresji. To wszystko mogą powodować „robaki”. Dlatego jeśli udajemy się już do lekarza warto poprosić go o skierowanie na badanie na pasożyty. Takie badanie wykonuje każde laboratorium. Wystarcz w porannych godzinach dostarczyć do badania próbki kału, które powinny być pobrane w różnych odstępach czasu. Takie badanie daje około 20% skuteczności. Jest to związane z faktem, że analiza polega na obserwacji pod mikroskopem próbek i potwierdzeniu lub zaprzeczeniu występowania w nich jaj pasożytów. Jeśli chcemy mieć badanie bardziej dokładne należy wykonać badanie krwi. To badanie jest bardziej czułe ale również nie daje nam 100% pewności. Ta metoda jest skuteczna gdy rozwój choroby jest już bardziej zaawansowany. Polega na badaniu ilości przeciwciał. 

Pasożytami można zarazić się wszędzie dlatego tak bardzo trzeba dbać o higienę. Dawniej choroby pasożytnicze nazywane były chorobą brudnych rąk i są narażone na nią zwłaszcza dzieci. Kuracja odbywa się farmakologicznie. Jest żmudna i długotrwała. Często obejmuje nie tylko osobę zarażoną ale i pozostałych członków rodziny, a żeby zaoszczędzić sobie problemów należy tylko umyć ręce lub żywność.