Jak skonstruowana jest pergola tarasowa?

Współczesna architektura ogrodowa obfituje w rozmaite nowoczesne rozwiązania, jednak wykorzystuje się w niej także stare sprawdzone sposoby na upiększanie obejścia wokół domów. Przedsionkiem każdego ogrodu jest taras, który również można przyozdobić w niezwykle atrakcyjny sposób – jednym z nich jest zastosowanie pergoli.

Co decyduje o atrakcyjności pergoli tarasowych?

pergole tarasowe warszawaStosuje się je jeszcze od czasów średniowiecza, jednak na szeroką skalę zaczęły się pojawiać dopiero w modernizmie, dlatego utożsamiane są właśnie z tym stylem. Są niezwykle uniwersalne, co sprawia, że można je obecnie spotkać na niemal każdym osiedlu lub w większości restauracji czy hoteli. Jeśli chce się w jakiś sposób uatrakcyjnić wygląd balkonu, warto zastosować właśnie pergole tarasowe Warszawa, Kraków, Trójmiasto – tutaj są one bardzo popularne, zwłaszcza na osiedlowych balkonach. Najlepiej prezentują się ona jednak na przydomowych tarasach, gdzie stanowią przepiękne aleje prowadzące do ogrodu. Składają się z kilku podpór, najczęściej drewnianych, czasem nawet marmurowych, oraz tak zwanej kratownicy, na której doskonale prezentują się wszelkie rośliny pnące. Dzięki zastosowaniu pergoli można uzyskać bardzo ciekawy efekt cienia na tarasie, który sprzyja letniemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Co nie ulega wątpliwości, jest to najciekawszy ze sposobów upiększania tarasu, dlatego właśnie można spotkać je tak często. Na dużą popularność pergoli wpływa także ich stosunkowo niska cena.

Zastosowanie pergoli tarasowych jest jednak znacznie szersze, niż się to na początku wydaje. Służą one nie tylko upiększaniu – mają one również swoje zastosowanie czysto praktyczne. Bardzo często spotyka się niezwykle ciekawe systemy oświetleniowe montowane właśnie na pergolach.