Jak powinna być prana odzież medyczna?

Prawdopodobnie każdy z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że codziennie obcujemy z różnymi profesjami, w których niezwykle ważne jest to, by osoba wykonująca dany zawód miała na sobie odzież ochronną pozbawioną bakterii i zarazków. Jednym z tego typu profesji jest każdy zawód związany ze służbą medyczną, gdzie niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny.

Kilka słów o praniu odzieży medycznej

pranie odzieży medycznejAby w służbie zdrowia mogły zostać zachowane odpowiednie standardy czystości i generalnej higieny, konieczne jest odpowiednie pranie odzieży medycznej. Oznacza to, że pranie odzieży medycznej nie odbywa się w domu każdego z pracowników, ale w specjalnie wykwalifikowanej do tego celu placówce, która posiada odpowiedniej jakości pralki, pozwalające na pranie ubrań w odpowiedniej temperaturze, a także jest w posiadaniu właściwych detergentów chemicznych. Z tych względów najczęściej placówki medyczne podpisują umowy ze specjalistycznymi pralniami chemicznymi, które zajmują się odbiorem odzieży nadającej się do prania, a następnie wykonują wszystkie niezbędne procesy i dostarczają czyste ubrania z powrotem do placówki. Aby pranie odzieży medycznej przyniosło ze sobą odpowiednie dla niej właściwości, musi być ono wykonane w temperaturze umożliwiającej wyeliminowanie wszelkiego rodzaju bakterii i roztoczy. Nie bez powodu też odzież medyczna jest zwykle biała – kolor ten umożliwia wykorzystywanie wybielaczy bez ryzyka odbarwienia tkaniny.

Niektóre placówki medyczne, zwłaszcza te większe, zatrudniające większą liczbę specjalistów i charakteryzujące się większym zapotrzebowaniem na czystą odzież, inwestują we własną zakładową pralnię, która będzie spełniała wszystkie konieczne warunki, będąc jednocześnie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.