Jak dokładnie zmierzyć ciśnienie w układzie?

W celu stworzenia układu automatyki przemysłowej konieczne jest zastosowanie odpowiednich elementów składowych. Dotyczy to w szczególności różnego rodzaju urządzeń, które pozwalają zbierać informacje oraz je przetwarzać w czasie rzeczywistym. Na podstawie ich wskazań działają wszelkiego rodzaju sterowniki, które realizują określony algorytm. Do wyjść przekaźnikowych sterowników podłączane są obwody wykonawcze maszyn.

Solidne przetworniki do przemysłu

solidny przetwornik ciśnienia 4 20maWłaśnie dlatego niezwykle istotnym zagadnieniem jest uzyskanie wiarygodnych i rzeczywistych odczytów. Jedną z ważniejszych wielkości fizycznych w przypadku układów hydraulicznych jest ciśnienie. Nie zawsze możliwy jest pomiar bezpośredni tej wielkości. Do pomiaru pośredniego przeważnie wykorzystywany jest solidny przetwornik ciśnienia 4 20ma pracujący w pętli prądowej. Oznacza to, że wyjściowe natężenie prądu wynoszące 4 mA jest stanem niskim, a 20 mA stanem wysokim. Wartości pomiędzy stanowią zakres pomiarowy, który jest wykorzystywany do odczytu ciśnienia. Wartość ciśnienia jest bowiem ściśle skorelowana z wartością prądu. Dokładność zastosowania przetwornika zależy w dużej mierze od jego rozdzielczości, która może wynosić 0,1 czy 0,01. Oprócz tego innymi parametrami charakteryzującymi taki element jest na przykład temperatura pracy czy rodzaj przyłącza.

Warto wspomnieć, że tego rodzaju elementy powinny być odporne na skrajne warunki środowiskowe oraz zakłócenia elektromagnetyczne, które mogą być generowane przez inne urządzenia. Właśnie dlatego warto wybierać sprawdzone rozwiązania dostarczane przez duże marki, które posiadają stosowne certyfikaty potwierdzające spełnienie rygorystycznych norm. W ten sposób osoba nadzorująca proces może być pewna, że wszelkie odczyty są prawidłowe i wiarygodne.