Jak dbać o psa?

Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Prócz żywienia i zapewniania mu dachu nad głową musimy też pamiętać o jego zdrowiu i regularnych wizytach u weterynarza. Jedną z najważniejszej kwestii, której nie możemy zaniedbać, jest regularne odrobaczanie. Jak często powinniśmy wykonywać ten zabieg? Co jest przyczyną robaków u naszego pupila?

Kiedy odrobaczać psa?

odrobaczanie psaSystematyczne odrobaczanie jest bardzo ważnym elementem opieki nad zwierzęciem. Pierwszym krokiem w skutecznej walce z pasożytami jest umiejętność rozpoznania ich. Jeżeli zauważymy, że nasz psiak ma zmniejszony apetyt, wymiotuje, ma biegunki i jest osowiały, mogą być to pierwsze sygnały ostrzegające przed robakami. Każdej takiej sytuacji należy dobrze się przyjrzeć i w razie potrzeby wybrać się do weterynarza. Przyczyn robaków może być wiele i nie ma znaczenia, czy jest to zwykły kundelek, czy bardzo dobrze zadbany pies rasowy – każdy psiak może złapać robaki podczas codziennego spaceru. Szczeniaki mogą zarazić się już podczas karmienia przez matkę, a dorosłe psy poprzez nieświadome zjedzenie robaków lub ukąszenie. Aby uchronić nasze pupile przed niebezpiecznymi chorobami spowodowanymi przez pasożyty, warto pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza. Pierwsze odrobaczanie psa powinno mieć miejsce już między drugim a czwartym tygodniem życia. Przez pierwsze sześć miesięcy psiego życia warto odrobaczać malucha nawet co miesiąc. W kolejnych miesiącach i latach zaleca się, aby czworonogi były odrobaczane co 3 miesiące.

Odrobaczanie to jeden z najważniejszych obowiązków każdego posiadacza psa. Jeśli zależy nam na zdrowiu i szczęściu naszego pupila, warto regularnie odwiedzać weterynarza, zwłaszcza przy pojawieniu się niepokojących objawów. Odrobaczanie jest zabiegiem, który powinien być wykonywany regularnie przez całe życie psa.