Gdzie wykorzystywany jest prąd stały?

W codziennym życiu każdy człowiek wykorzystuje wiele różnych przedmiotów, które dają lepszy komfort lub pozwalają szybciej wykonywać określone czynności. Wiele z nich wymaga zasilania przy pomocy różnego rodzaju form. Można tutaj wymienić chociażby wodę czy powietrze pod ciśnieniem jak i również energię elektryczną. Ta ostatnia jest najchętniej wybieraną formą ze względu na możliwość jej łatwiej przemiany na inne formy.

Jak działa silnik DC?

silniki prądu stałegoDo tego celu wykorzystywane są różne urządzenia. Dobrym przykładem są silniki prądu stałego, które zamieniają energię elektryczną na mechaniczną. Takie jednostki są przeważnie stosowane w sprzętach, które potrzebują stosunkowo małej mocy. Mogą to być chociażby silniczki w szczoteczkach elektrycznych czy te powodujące wibrację w telefonie. Jeśli chodzi o parametry takich urządzeń to do najważniejszych zaliczyć można: właśnie wcześniej wspomnianą moc, prędkość obrotową na wale, napięcie zasilania, a także masę czy wagę. Na urządzenia te składa się kilka zasadniczych elementów takich jak: stojan z magnesem trwałym, wirnik, szczotki czy komutator. Silniki prądu stałego oprócz małych urządzeń są również w stanie zapewnić działanie elektronarzędzi zasilanych akumulatorowo. Przykładem może być chociażby wkrętarka czy szlifierka kątowa.

Niezależnie od zastosowania jednostki tego typu można zakupić w sklepach elektrycznych czy przez Internet. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku dostępna jest cała masa modeli, które różnią się między sobą parametrami technicznymi oraz docelowym zastosowaniem. Rolą projektanta jest wybór właściwego rozwiązania do określonej aplikacji. Jak widać obecnie powszechnie stosowane są urządzenia, które pozwalają na przemiany energii. Są one wykorzystywane w wielu sprzętach użytku codziennego.