Gdzie się szkolić?

Enduro jest jednym ze sportów motocyklowych, który polega na wyścigach w terenie z przeszkodami o różnym stopniu trudności. Różni się od innych form jazdy na motocyklu w terenie, na przykład od motocrossu, chociażby tym, że motocykle zgłaszane do zawodów enduro muszą odpowiadać pewnym standardom. Podobnie ma się rzecz z zawodnikami – nie każdy może zostać uczestnikiem zawodów enduro.

Znaczenie szkoleń enduro

szkolenia enduroMotocykle enduro muszą posiadać homologację, co oznacza, że zostały zweryfikowane pod kątem norm wynikających z kodeksu drogowego. Te normy obejmują między innymi jakość oświetlenia i opon – również z homologacją, oraz muszą odpowiadać wynikającym z przepisów normom hałasu i emisji spalin. Trasy enduro zazwyczaj mają od 200 do 300 i są najeżone przeszkodami terenowymi. Są to między innymi strome podjazdy i zjazdy, różne nawierzchnie w tym sypkie, mokre, bardziej i mniej wyboiste. Jedną z zasad wyścigów enduro jest to, że nie można takiej trasy pokonać zbyt szybko – zarówno za dotarcie do punktu kontrolnego przed przewidzianym czasem, jak i po nim, naliczane są punkty karne. Trzeba się zmieścić w widełkach. Tak więc wyścigi enduro nie są łatwe. Aby się do nich dobrze przygotować, warto przejść szkolenia enduro, czyli serię kilkudniowych wyjazdów treningowych, na których oprócz poznawania zasad bezpieczeństwa i prawidłowej pozycji zawodnika, oraz pojazdu, można się nauczyć technik prowadzenia motocykla przez różne przeszkody terenowe.

Takie szkolenia to też fajna zabawa, spotkanie z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy, przy wieczornym ognisku po całym dniu ciężkich treningów. Kiedy później spotkasz się z tymi samymi ludźmi na torze wyścigu, rywalizacja będzie tym bardziej ekscytująca.