Gaz gaśniczy FM-200 nieprzewodzący prądu elektrycznego

Są różne rodzaje pożarów. Większość kojarzy pożary tylko z płonącym budynkiem. Trzeba jednak pamiętać, że pożary można podzielić na trzy zasadnicze rodzaje – w zależności od tego, jaki materiał się pali. Najprostszy podział pożarów obejmuje klasy A, B i C.

Gaszenie ciał stałych, cieczy łatwopalnych i gazów

system gaszenia serwerowniPożary należące do grupy A to pożary, które obejmują tylko ciała stałe. Pożary typu B dotyczą cieczy łatwopalnych. Są też pożary klasy C, które oznaczają pożar gazu łatwopalnego. Trudno jest znaleźć taki środek gaśniczy, który będzie w stanie ugasić pożar każdej z tych grup. Na szczęście nie tak dawno temu na polski rynek wkroczył zupełnie nowy gaz gaśniczy. Nazywany jest on w skrócie gazem FM-200. Jest to gaz, który umożliwia gaszenie pożaru każdego rodzaju – ciał stałych, cieczy i gazów. Taki gaz przyda się z pewnością w trakcie gaszenia pomieszczeń tj. serwerownie, gdzie trzeba jak najszybciej ochronić sprzęt przed działaniem ognia. Są firmy, które tworzą takie rozwiązania jak system gaszenia serwerowni, który szybko informuje o pożarze i sam zajmuje się jego ugaszeniem. Dzięki temu można zminimalizować straty wywołane przez pożar. W pomieszczeniach teleinformatycznych, teletechnicznych, w obiektach muzealnych, w archiwach takie systemy cieszą się największą popularnością. Gaz gaśniczy działa bardzo skutecznie i daje możliwość ewakuacji osób z objętego pożarem pomieszczenia.

Z systemów korzystających z FM-200 należy wyróżnić także laboratoria i zakłady produkujące bardzo precyzyjną mechanikę. W przedsiębiorstwach produkcyjnych bardzo ważne jest zabezpieczenie przeciwpożarowe. Musi to być nie tylko sama sygnalizacja, ale również system, który zajmie się natychmiastowym gaszeniem pożaru. Gaz FM-200 nie przewodzi prądu, dlatego jest bezpieczny dla urządzeń elektronicznych.