Efektowne malowidła na ceglanej powierzchni

Murale, czyli obrazy malowane na surowym murze, stały się popularne na całym świecie. Początkowo kompozycje i napisy uważano za akty wandalizmu, ale z czasem również zawodowi artyści zaczęli tworzyć piękne i oryginalne kompozycje na murach domów, kamienic, a nawet tuneli i innych przestrzeni miejskich. Modne stały się także piękne murale zdobiące ściany prywatnych domów.

Street art we własnym domu

piękne murale na ścianęStreet art to angielskojęzyczne określenie sztuki ulicy. Dotyczy dekoracyjnych murali oraz graffiti wykonywanych przez ulicznych, a czasem też zawodowych artystów na ścianach. Murale zyskują od lat na popularności. Światową sławę i rozgłos zyskał Banksy. To pseudonim angielskiego twórcy murali, który pokazuje zupełnie inny świat na ścianach domów, kamienic, w tunelach metra i wszędzie tam, gdzie sztuka trafia do ludzi. Również we własnym domu można wykonać piękne murale na ścianę. Mur najlepiej nadaje się bez podkładu. Idealne murale wychodzą na ceglanej, czerwonej powierzchni. Jednak dzięki rozmaitym podkładom malarskim, murale mogą też być wykonane na dowolnej innej powierzchni, np. na betonowej, szarej płaszczyźnie domów wprost od dewelopera. Artyści, którzy wykonują piękne kompozycje w stylu murali, to nierzadko absolwenci Akademii Sztuk Pięknych lub innej szkoły kształcącej malarzy. Street art równie pięknie prezentuje się na ulicy, jak i na ścianach prywatnych mieszkań oraz domów. 

Elementy murali można wprowadzić również do wnętrz mieszkalnych. Mural w domu to ciekawy pomysł na aranżację wnętrza i wypełnienie ściany. Piękne murale wykonywane są przez artystów, którzy skończyli Akademię Sztuk Pięknych i potrafią zaproponować różne, ciekawe kompozycje. Sgraffita na ścianie domu mogą przedstawiać osoby, portrety lub napisy bądź też abstrakcję.