Drewniana półka domowej roboty

Już jakiś czas temu zacząłem swoją przygodę z robieniem mebli własnej roboty. Jest to dużo lepsze, niż ich kupowanie – satysfakcja ze złożenia czegoś, czego można używać na co dzień jest nieporównywalna do niczego. Przytoczę pewien raz, który najbardziej zapadł mi w pamięć, a jest to robienie półki na książki przy użyciu głównie frezarki.

Frezarka, czyli narzędzie do pracy precyzyjnej

frezarka do drewnaMiałem już pewne doświadczenie w korzystaniu z frezarki, lecz nadal miałem do niej pewien dystans. Jest to narzędzie bardzo trudne w użyciu, więc początkującym zalecam zachowanie jak największego komfortu i spokoju w trakcie jej użytkowania. Trzeba też odpowiednio przygotować stanowisko pracy – oczyścić je ze zbędnych rzeczy, sprzątnąć ewentualne wióry, po prostu nic nie może wejść wam w drogę. Wziąłem więc przygotowany do frezowania element i zacząłem swoją pracę. Moim celem było wyrównanie na płasko półki, ale i wykonanie rowków, dzięki którym mogłem zamocować resztę półki jako jedną całość. Dlatego bardzo ostrożnie zacząłem wyrównywać deskę – frezarka do drewna ma tak, że jeden ruch i cały frez może pójść do śmieci razem ze zmarnowanym materiałem. Dlatego byłem bardzo szczęśliwy, gdy mi się udało. Wykonałem więc rowki, które też mi wyszły. Oczywiście po każdej desce uprzątałem swoje stanowisko pracy – bez tego zwyczajnie by mi nie wychodziło. Po zakończeniu półek nadszedł czas na spójnik. Zmieniłem więc frez i zabrałem się do dalszej pracy.

Półka wyszła świetnie – dodatkowo od tego czasu czułem się pewniej, gdy używałem frezarki. Mam nadzieję, że moje rady też pomogą Wam się przełamać do tej maszyny. Jest trudna, ale to jej używanie dzieli hobbyste od specjalisty w obrabianiu drewna. Dlatego odkurzcie swoje frezarki i ruszcie frezy w ruch!