Domy energooszczędne czyli jakie?

Ostatnio dużo mówi się o oenergooszczędności. Wszędzie promuje się oszczędzanie wody, prądu by uchronbić naszą planetę przed całkowitym wyeskploatowaniem. Coraz częściej mówi się także o energiiszczędnym budownictwem. Po czym możemy rozpoznać czy dom jest energooszczędny, co go wyróżnia na tle innych? 

Czym wyróżniają się domy energooszczędne?

domy energooszczędne w SkórczuPrzede wszystkim domy enegrooszczędne cechuje milimalizacja strat ciepła uciekającego przez przegrody zewnętrzne typu ściany, okna, drzwi. Od dawna wiadomo, że dom im mniejszy tym łatwiej go ogrzać. Wpływ na to ma także jego kształt, w związku z tym dom energooszczędny ma nieskomplikowaną, zwartą bryłę, zwykle wybudowaną na planie prostokąta. Często też nie posiada użytkowego poddasza ani piętra, a dach jest jedno lub dwuspadowy. Takie rozwiązanie redukuje ilość załamań, narożników i przegród, które powodują starty ciepła. Dadatkowo domy energooszczędne wyróżniają się spośród tradycyjnych dużym przeszkleniem od strony południowej, pozwalając na zmniejszenie zapotrzebowania na energię, co wynika ze zysków ciepła z nasłonecznienia. Nie tylko z zewnątrz domy energooszczędne wyglądają inaczej, tani dom wymaga zastosowania się do odpowiedniego układu pomieszczęń. Od strony północnej powinny znajdować się te pomocnicze, zaś od strony południowej te typowo użytkowe jak salon, kuchnia, łazienka. Budownictwo energoooszczędne w wojewódźtwie pomorskim od dawna cieszy się dużą popularnością. Domy energooszczędne w Skórczu czy Gdańsku można już nabyć nawet z rynku wtórnego.

Zwykle dodatkowo wyposażone są one już  w systemy wspomagające energooszczędność typu ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła czy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zdecydowanie warto przy budując dom wzorować się na budownictwie energooszczędnej nie tylko z racji dbania o środowisko, ale także ze względu na niższą cenę inwestycji i eksploatacji.