Defektoskopia czyli jedno z badań nieniszczących

 

W czasie badania różnych materiałów bardzo ważne jest to, by nie doprowadzić do ich zniszczenia. Właśnie dlatego powstały metody, które pozwalają na prowadzenie nieniszczących badań materiałów. Do tych metod zalicza się z pewnością defektoskopię ultradźwiękową.

Bezpieczne eksploatowanie urządzeń dzięki defektoskopom

defektoskop ultradźwiękowyJak sama nazwa wskazuje, metoda ta wykorzystuje do badania ultradźwięki. Są to fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od danego materiału i powracają do aparatu, co pozwala na zobrazowanie struktury danego materiału na ekranie. Takie defektoskopy ultradźwiękowe wykorzystywane są w wielu różnych zawodach. Najczęściej defektoskop służy do tego, by wykryć niejednorodność materiału. Taką niejednorodnością materiału są z pewnością pęknięcia. Wiadomo, że nie można pozwolić sobie na nie w zaawansowanych urządzeniach (np. motoryzacyjnych), rurach, kanałach i innych. Dlatego defektoskop ultradźwiękowy jest coraz częściej stosowany. Takie urządzenie można kupić w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Ultradźwięki są rejestrowane tuż po przejściu przez dany materiał. To właśnie ta rejestracja ultradźwięków pozwala na dokładne zbadanie konkretnej struktury. Na pewno warto korzystać z tak zaawansowanych technologicznie technik, które pozwalają na szybką ocenę i postawienie trafnej diagnozy. Dzięki defektoskopii ultradźwiękowej urządzenia przemysłowe mogą być bezpiecznie użytkowane.

Istnieją specyficzne normy, które mówią o przeprowadzaniu badań z użyciem ultradźwięków. Oczywiście do takich badań należy też defektoskopia, więc trzeba przestrzegać wszystkich tych norm – krajowych i europejskich. W defektoskopii korzysta się z różnych metod obrazowania. Warto wspomnieć o przynajmniej kilku z nich. Są to takie metody jak: technika cienia, echa, impedancji i inne.