Czas pracy i jego obliczanie

To, ile pracownicy spędzają faktycznie w pracy w ciągu roku może się nieco różnić od zapisu w umowie. Mowa zarówno o sytuacji, kiedy pracownik jest zbyt długo, jak i zbyt krótko. Wiadomo, że praca czyjaś jest również swego rodzaju wartością, dlatego powinna podlegać rocznej inwentaryzacji. Firmy stosują więc programy, które obliczają faktyczny czas pracy danej osoby, a także całego zespołu.

Obliczanie czasu pracy za pomocą programu

program do obliczania czasu pracyWszelkiego rodzaju programy mają wskazywać dokładny czas wejścia oraz wyjścia pracownika. Robi się to głównie na dwa sposoby. Program do obliczania czasu pracy działa poprzez czytniki oraz karty magnetyczne, lub przez system rozpoznawania twarzy. Jednak ja polecam oczywiście pierwsze rozwiązanie, ponieważ jest pewność, że jeśli pracownik przyłoży kartę, będzie ona zapisana. Kamera nie zawsze może chwycić twarz, zakładając, że na przykład będzie brudna lub dana osoba przejdzie zbyt szybko. Osobny temat na obliczanie czasu mają osoby, które prowadzą firmy transportowe. W tych przypadkach obowiązkową opcją jest tachograf, który zawsze wskazuje, czy dany pojazd jeździł danego dnia oraz w jakich godzinach dokładnie. Tachografy obliczają czas kierowcy bardzo dokładnie, pokazując, czy wypełnia on wszystkie obowiązki, które powinien. To zupełnie oczywiste. Takie programy można kupić lub zamówić u kogoś, kto zrobi dedykowany dla naszego przedsiębiorstwa.

Myślę, że taki program najbardziej przydatny będzie dla dużych przedsiębiorstw, gdzie ludzie nie znają się aż tak bardzo. Dzięki temu można bezproblemowo policzyć, kto spędził w firmie więcej czasu, a kto mniej. Karty magnetyczne zawsze można zaprogramować, aby wskazywały dane pracownika oraz przeprogramować. Nie ma z nimi problemu, potrzeba tylko informatyka.