Co to jest naczepa firanka?

Obecnie transport towaru jest bardzo ważną gałęzią gospodarki. Codziennie przewożonych jest tysiące ton produktów spożywczych, maszyn czy różnych materiałów. Wykorzystywanych jest do tego przeróżnego rodzaju skrzyń ładunkowych, które są używane przez wiele środków transportu lądowego, morskiego i lotniczego.

Charakterystyka naczep typu firanka

naczepy firankaJednym z najbardziej popularnych metod przewozu towarów na Starym Kontynencie jest wykorzystywanie ciężarówek, w tym bardzo popularnych zestawów składających się z ciągnika siodłowego i naczepy. Cieszy się on pochlebnymi opiniami z uwagi na wielkość tonażu, jaką są w stanie przewieźć. Jednym z najczęściej wykorzystywanymi skrzyniami, na którym wożone są produkty są naczepy firanka. Jest to pewien rodzaj przyczepy plandekowej, która różni się od niej sposobem otwierania przestrzeni ładunkowej – przesuwa się materiał, który zamocowano na specjalnej do tego celu prowadnicy, na podobnej zasadzie jak firanę w domu. To zastosowanie sprawiło, że łatwiej jest kierowcy udostępnić dojście do ekwipunku, a pracownikowi magazynu pozwala szybciej załadować towar, operując na przykład wózkiem widłowym. Naczepa taka nie różni się bardzo technicznie od plandekowej, bowiem stworzona jest z wytrzymałej, stalowej ramy, układów hamulcowych dbających o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników oraz instalacji elektrycznej, która dostarcza niezbędne oświetlenie. Brak u niej klasycznych burt sprawia, iż należy zwrócić uwagę na system mocowania ładunku. Oprócz klasycznie wykorzystywanych pasów transportowych, stosowane są tu także specjalne ranty, uniemożliwiające przechylanie palet podczas pokonywania zakrętów. Z kolei plandeka montowana do tego typu naczep, wykonana jest z PCV, co powoduje jej wytrzymałość i odporność na rozerwania.

Zaprojektowanie skrzyni ładunkowej, w której przesuwana jest jej ściana na pewno było świetnym pomysłem. Szybko znalazło to zastosowanie wśród wielu producentów, ponieważ każda duża firma wytwarzająca sprzęt transportowy ma ją w swoim asortymencie. Naczepa firanka cieszy się popularnością wśród przedsiębiorstw transportowych.