Celiakia oraz nietolerancje pokarmowe

Wielu z nas wie o tym, iż zdrowe odżywianie jak i uprawianie odpowiedniej aktywności fizycznej stanowi najważniejsze elementy jeśli chodzi o zachowanie zdrowia jak i zachowanie zdrowej sylwetki. Dlatego właśnie wielu decyduję się na specyficzne kroki, które dotyczą odpowiedniej diety jak i uprawiania sportów. Jeśli mówimy o diecie wielu osób zastanawiających się nad tym czy produkty bezglutenowe stanowią dobre rozwiązanie dla nich organizmów należy powiedzieć o wielu czynnikach, które mają na to wpływ.

Gluten wróg czy przyjaciel?

produkty bezglutenowe w niskiej cenieJeśli chodzi o produkty bezglutenowe w niskiej cenie to zdecydowanie możemy powiedzieć, że stanowią one grupę produktów, które przeznaczone są tylko i wyłącznie dla osób u których udowodniono chorobę, która nazywa się celiakią. Choroba ta przejawia się tym, iż kosmki jelitowe znajdujące się w jelicie cienkim nie są w stanie przyswoić odpowiednich składników odżywczych, które dostarczamy wraz z pożywieniem do organizmu. Gluten stanowi białko, które znajduje się głównie w takich rośliny jak pszenica czy na przykład owies. Białko to powoduje problemy z metabolizmem wielu składników odżywczych przez co nasz organizm podatny jest na wszelkiego rodzaju niedobory, więc jeśli ktoś z nas obarczony jest takim problemem zdecydowanie powinien zastanowić się nad zakupem poszczególnych produktów bezglutenowych, które bez problemu znajdziemy w każdym sklepie. Jeśli chodzi o te produkty to zdecydowanie możemy tutaj zaznaczyć, iż najczęściej spotkamy się z płatkami śniadaniowymi, pieczywem, które nie zawiera glutenu ale także i bardzo szeroką grupą produktów spożywczych, które w swoim podstawowym składzie zawierają gluten, zaś w tym przypadku zostały z niego oczyszczone.

Wszelkie diety, które opierają się na produktach bezglutenowych stawiają na produkty jakimi jest na przykład ryż, kukurydza czy proso. Osoby, które obarczone są problemami związanymi z niestrawnością glutenu zdecydowanie powinny zainteresować się tymi produktami, lecz jeśli chodzi o osoby zdrowe to nie ma jakichkolwiek wskazań, które świadczyły by o tym, iż powinny one sposób spożywać właśnie takie produkty.