Automaty paszowe dla prosiąt i tuczników – rodzaje automatów

W kojcu porodowym znajdują się prosięta. Prosięta karmione są innymi karmami niż dorosłe świnie. Dostają znacznie więcej dodatków witaminowych, które sprawiają, że prosięta chorują rzadziej, mają lepszą odporność i lepiej znoszą odchów.

Karmienie prosiąt i tuczników w chlewni – wybór automatów

automaty paszowe dla trzody chlewnejKarmienie prosiąt nie jest skomplikowane, jeśli hodowca ma do dyspozycji automaty paszowe, które są przeznaczone właśnie dla młodych świń. Zazwyczaj takie automaty posiadają 2 stanowiska. Automat powinien być wykonany z tworzywa sztucznego i ze stali nierdzewnej. Musi też być bezpieczny dla prosiąt – nie może posiadać żadnych ostrych zakończeń, by przypadkiem nie doszło do zranienia skóry zwierzęcia, a w konsekwencji do zakażenia rany i upadku. Automat dla prosiąt musi mieć regulację wysypu. Chodzi o to, by prosięta otrzymywały tyle samo jedzenia i by dawka pokarmowa była dla nich odpowiednia. Dla tuczników czyli dorosłych świń hodowanych na mięso przeznaczone są automaty paszowe na mokro oraz automaty paszowe na sucho. W automatach paszowych na sucho korzysta się ze specjalnych granulatów dla świń. Automaty paszowe na mokro to inaczej automaty papkowe. Takie automaty paszowe dla trzody chlewnej działają tak samo jak automaty na sucho, ale dodatkowo posiadają spryskiwacze. Spryskiwacz polewa suchą karmę wodą, przez co powstają papka, która jest zadawana tucznikom. Tak działa automat paszowy na mokro, który jest obecnie bardzo popularny. Dobrze jest połączyć automat paszowy z urządzeniem do zadawania wody zwierzętom.

Poziom wody w korycie zawsze należy sprawdzać, bo zwierzętom nie może jej zabraknąć. Należy sprawdzać wodę codziennie, by szybko zareagować, gdyby okazało się, że rurka z automatu została zatkana. Dozowanie paszy odbywa się po dotknięciu przez zwierzę urządzenia. Automaty są zabezpieczane, by uniknąć złamań.