Ajurwedyjskie techniki masażu

Praktykowane od tysięcy lat, starożytne techniki stosowane w ajurwedyjskim masażu głowy pomagają uwolnić się od stresu i przywrócić równowagę energetyczną w całym ciele. Zabiegi te koncentrują się na obszarach najbardziej podatnych na napięcia, czyli na twarzy, szyi i głowie. Nazwa Ayurveda pochodzi od sanskryckich słów: „Ayus” – życie i „veda” – wiedza, które razem oznaczają „wiedzę o życiu”.

Terapeutyczne ajurwedyjskie masaże głowy

masaż ajurwedyjski głowyWywodząca się z Indii i praktykowana od co najmniej 5000 lat, Ayurweda jest uważana za najstarszą sztukę leczenia na świecie. Ma ona nadal wielu użytkowników w Indiach, Nepalu i na Sri Lance. Początki Ayurwedy można znaleźć w hinduskich pismach świętych znanych jako „vedas” – starożytnej indyjskiej księdze mądrości, która została spisana ponad 6000 lat temu. Ayurweda jest systemem medycznym równoważącym umysł, ciało i duszę. Uważa się, że jeśli ciało jest zrównoważone, to człowiek cieszy się dobrym zdrowiem. Starożytny zabieg terapeutyczny jakim jest masaż ajurwedyjski głowy obejmuje różne techniki ucisku, w tym okrężne pociągnięcia masażu, podążające za przepływem ścieżek energetycznych zwanych punktami marma, z których 31 znajduje się w okolicy głowy. Są one podobne do punktów akupunktury w medycynie chińskiej. Celem masażu punktów marma jest przede wszystkim pozytywna manipulacja energią (prana), ale jest to również świetny sposób na rozluźnienie zesztywniałych mięśni.

Głowa jest najważniejszą częścią ciała, w której znajdują się ważne punkty energetyczne, łączące się z umysłem i mózgiem. Ajurwedyjskie techniki masażu głowy ożywiają trzy wyższe „czakry” – ciała, umysłu i ducha, jednocześnie przywracając równowagę podstawowym siłom biologicznym, Vata, Pitta i Kapha, które kontrolują różne aspekty naszego zdrowia.