Jaka jest rola łącznika elastycznego?

W przemyśle energetycznym, chemicznym, górniczym i hutniczym – oraz wszędzie tam, gdzie ze względu na panujące warunki nie mogą być zastosowane gumowe elementy rur stosuje się inne, tkaninowo-stalowe. Kompensatory tkaninowe muszą być stosowane wszędzie tam, gdzie niezbędna jest praca na kanałach i rurach.

Gdzie mają zastosowanie łączniki elastyczne?

Łącznik elastycznyCzym są kompensatory tkaninowe? Inaczej nazywane łącznikami elastycznymi stanowią połączenie dwóch elementów, w sposób zapewniający szczelność konstrukcji, ale też wspomagający jej pracę. Materiały, które stosowane są w rurach i kanałach narażone są na warunki cieplne, a pod ich wpływem dochodzi do naprężeń i rozszerzalności owych materiałów. Dlatego łączniki w takich przypadkach muszą odznaczać się elastycznością. Łącznik elastyczny umożliwia eksploatacje kanałów i rurociągów we wszelkiego rodzaju hutach, młynach i rafineriach. Znajdziemy je również w instalacjach kominkowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Rodzaj łącznika zależy od wielu czynników. Wśród nich są m.in.: środowisko w jakim będzie umieszczony, substancja, którą będzie przewodził, temperatura, w jakiej będzie pracował oraz ciśnienie. Kompensatory tkaninowe mogą pracować agresywnym środowisku i wtedy również ma to wpływ na ich budowę oraz cenę. Łączniki dzięki swej elastyczności eliminują również wibracje, hałas i niewspółosiowość. Podstawowe przekroje łączników to: kołnierzowy, rękawowy, kołnierzowy rękawowy, rękawowy harmonijkowy i kołnierzowy harmonijkowy.

Wybór odpowiedniego łącznika nie jest ani prosty, ani dowolny. Firmy zajmujące się kompensatorami uczestniczą najczęściej w całym procesie, zaczynającym się od projektu, poprzez montaż, aż do jego zamykania i zgrzewania pakietów termoizolacyjnych. Jedyne co pozostaje to wybrać firmę, która nam tę usługę łączenia wykona.